Choroby zębów

Choć biały uśmiech, jest obecnie modnym i pożądanym elementem przez wielu Polaków, nadal zastraszający odsetek z nas boryka się z problemem próchnicy oraz różnych następstw nieprawidłowej higieny jamy ustnej czy nadmiaru spożywanych słodyczy. Wszystko na temat chorób zębów nasi Czytelnicy znajdą w tym dziale.


Próchnica
Próchnica jest to najczęściej występująca w społeczeństwie polskim choroba zębów. Polega ona na zakażeniu tkanki twardej zęba bakteriami, co w efekcie prowadzi do powstania ubytków w szkliwie i tkance zęba.

Przyczyny próchnicy bywają różne, jednak do najczęstszych należą:
nieprawidłowa higiena jamy ustnej
nadmierne spożywanie słodyczy
podatność zębów

Leczenie próchnicy polega na usunięciu zakażonej i szkodliwej tkanki oraz wypełnieniu zęba specjalnymi preparatami służącymi do odbudowy zęba. Jeśli próchnica dojdzie do tkanek miękkich zęba, wówczas konieczne jest leczenie kanałowe.


Paradontoza

Paradontoza czyli inaczej zapalenie przyzębia. Jest to choroba wywołana infekcją bakteryjną tkanek przyzębia, która nieleczona w skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozchwiania, a nawet utraty zębów.

Przyczyną większości zachorowań na paradontozę są bakterię płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Mogą one infekować w głąb kieszonek dziąsłowych i tworzyć kieszonki patologiczne w efekcie czego dochodzi do zaniku kości i rozchwiania zębów.

Objawami paradontozy jest zapalenie dziąseł oraz obnażenie szyjek zębowych. Pojawiają się również bóle oraz krwawienie dziąseł.

Leczenie polega na systematycznym usuwaniu kamienia nazębnego, odpowiedniej higienie jamy ustnej, a w zaawansowanych stadiach również usuwaniu kamienia z korzeni dziąseł.


Opryszczka dziąseł

Opryszczka dziąseł podobnie jak każdy typ opryszczki wywoływana jest wirusem HSV-1, wirus ten może pozostać w organizmie człowieka przez całe życie, ale w stanie uśpienia.

Opryszczka dziąseł charakteryzuje się małymi białymi pęcherzykami w obrębie jamy ustnej, pojawia się zarówno na dziąsłach, języku, po wewnętrznej stronie policzków. Pęcherzyki te pękają tworząc rany, z białą posoka.

Leczenie polega na doustnym przyjmowaniu leków przeciwwirusowych, które skracają czas trwania choroby oraz łagodzą jej przebieg.


Zgorzel miazgi zęba

Zgorzel miazgi zęba to stan, kiedy dochodzi do gnicia obumarłej miazgi zęba. Nie zawsze zgorzel zęba miewa widoczne objawy niekiedy jest to jedynie ćmienie zębów, czy bóle głowy. Z czasem może również dochodzić do obrzęków policzka. Zdarzają się również niezwykle rozległe zmiany torbielowe, gdzie jedyną formą ratunku jest leczenie operacyjne, na oddziałach chirurgii zębowej. W momencie powstania zgorzeli pacjentom podaje się antybiotyki, konieczne jest również leczenie kanałowe, a najgorszych przypadkach chirurgiczne.