Choroby układu nerwowego

Potocznie mówi się, że leczeniem nerwów zajmuje się psychologia – tymczasem rzeczywiście leczeniem układu nerwowego parają się neurolodzy. Objawy choroby układu nerwowego są często niepozorne i przez to długo nieleczone – co w efekcie prowadzić do niebezpiecznych dla życia skutków. Liczymy, że ten dział pomoże uświadomić naszym Czytelnikom, że należy zwracać uwagę nawet na drobne objawy i od razu udać się do lekarza.


Zespół bezdechu śródsennego

Zespół bezdechu śródsennego – jest to choroba, która powoduje, że chorzy podczas snu przestają oddychać na mniej niż 10 sekund, lub ich oddech jest płytszy niż 50% normalnego zaczerpnięcia tchu. W czasie bezdechu dochodzi do zmniejszenia natlenienia krwi. Zespół ten jest poważną, zagrażającą życiu choroba, jednak stosunkowo mało poznaną.

Przyczynami bezdechu bywają zatrzymanie oddechu w górnych partiach dróg oddechowych, pomimo wysilonej pracy płuc oraz zatrzymanie oddechu kiedy mięśnie gardła i języka wiotczeją podczas snu.

Objawami może być chrapanie i bezdech zauważany przez partnera, wybudzanie w środku nocy z uczuciem niepokoju, jest to też choroba dziedziczona.

Może wywoływać niedotlenienie, nadciśnienie krwi, uczucie senności w ciągu dnia, migrenę, chwilowe zasypianie podczas codziennych czynności.


Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane – to przewlekła, zapalna choroba tkanek układu nerwowego. Choroba ta powoduje naruszenie osłonek mielinowych komórek nerwowych, glejowych i odpornościowych mózgu, w wyniku czego niemożliwe staje się przesyłanie impulsów nerwowych do poszczególnych partii ciała. Rozsiane określa fakt, że może ono atakować komórki nerwowe w różnych obszarach ciała. Choroba przebiega wielofazowo.

Do tej pory nie zostały poznane przyczyny choroby, ale naukowcy podejrzewają, że jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm wytwarza przeciwciała, które niszczą komórki nerwowe.

Obecnie nie istnieje metoda leczenia stwardnienia rozsianego, nie da się też zahamować rozwoju choroby, jedyne działania jakie można podjąć to leczenie polegające na opóźnianiu jej rozwoju.


Migrena

Migrena to choroba objawiająca się jednostronnym bólem głowy, który może trwać od 4 do 72 godzin, nasilany jest przez silne emocje oraz duży wysiłek fizyczny. Do objawów migreny poza bólem należy światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki, nudności i wymioty, ubytki w polu widzenia, mroczki, niedowład afazja. Przyczyny choroby nie są do końca znane, jednak najprawdopodobniej jest to choroba wywołana przez genetyczną nadwrażliwość neuronaczyniową. W ramach leczenia chorym podaje się leki przeciwbólowe, leki przeciw migrenie, leki uspokajające oraz hamujące wymioty.


Epilepsja

Epilepsja powszechniej znana jest jako padaczka. Jest to grupa przewlekłych zaburzeń neurologicznych przejawiająca się napadami padaczkowymi. Napady padaczkowe najczęściej objawiają się napadami drgawek w części ciała, lub drgawkami całego ciała. Są też napady bezdrgawkowe, które powodują chwilową utratę świadomości.

Przyczyny epilepsji są nieznane, jednak rozwija się ona w wyniku:
– urazów mózgu
– udarów mózgu
– guzów mózgu
– nadużywania narkotyków
– nadużywania alkoholu
– traumatycznych przeżyć

Padaczka jest chorobą nieuleczalną, jednak przyjmowanie leków pozwala kontrolować napady padaczkowe, u części osób z czasem ona zanika. Są też osoby odporne na leki wówczas konieczne mogą być leczenie operacyjne, neurostymulacja, a niekiedy wystarczy zmiana diety.