Chirurg stomatologiczny – kiedy jego interwencja jest potrzebna?

Luty 17, 2017 - admin

Comments are off for this post.

Przynajmniej jeden na trzech dorosłych pacjentów obawia się wizyt w gabinetach stomatologicznych. Dwie na trzy osoby z kolei omijają chirurgów stomatologicznych szerokim łukiem z obawy przed bólem i późniejszymi komplikacjami. Właśnie dlatego warto już teraz dowiedzieć się kiedy interwencja chirurgiczna jest niezbędna i w jakich sytuacjach można jej uniknąć.

Nowoczesna stomatologia daje nam ogromny wachlarz możliwości. Jeszcze kilka lat temu usuwanie zębów było rutynowym zabiegiem na przykład przy ubytkach, złamaniach zębów lub innych schorzeniach. Dziś większość dolegliwości można usuwać dzięki leczeniu kanałowemu, które polega na usuwaniu miazgi zęba i wypełnianie kanałów specjalną substancją tworzącą ochronę dla zęba i barierę dla bakterii powodujących na przykład próchnicę.

Niekiedy jednak interwencja chirurga jest nieunikniona a dzieje się tak zwłaszcza w następujących sytuacjach:

-ekstrakcja zębów mądrości

W wyniku ewolucji zęby mądrości przestały być nam potrzebne. W dalszym ciągu jednak rosną i minie jeszcze kilkaset lat zanim to się zmieni. Ich obecność powoduje liczne problemy – zęby te szybko się psują a nawet nie wyrastają do końca. Wówczas potrzebne jest ich usuwanie, aby wyeliminować przykre i wciąż nawracające stany zapalne.

-ekstrakcja zębów przed zabiegiem implantologii

Zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest usunięcie zębów w miejsce których wstawiane są później implanty. Zdarza się to stosunkowo rzadko, ale chirurdzy podkreślają, że na taką ewentualność należy być przygotowanym.

leczenie suchego zębodołu

Jest to powikłanie po wyrywaniu zęba, kiedy w pustym zębodole wytwarza się skrzep lub zostaje on źle wypłukany, wtedy też puste miejsce po zębie jest narażone na zakażenie bakteryjne. Leczeniem tego schorzenia zawsze zajmują się chirurdzy.

-usuwanie zębów mlecznych

Niektóre dzieci cieszą się szczególnie dobrym zdrowiem swoich mleczaków, które nie zamierzają wypadać, mimo, że pod nimi zaczynają rozwijać się już zęby stałe. Zgodnie z zasadami nowoczesnej stomatologii zaleca się, ażeby zęby mleczne pozostawić do samodzielnego wypadnięcia, ale niestety w związku z powyższym często jest to niestety niemożliwe.

-resekcja wierzchołka korzenia zęba

To kolejny proces leczniczy, którym zajmuje się chirurg. Polega on na usunięciu wierzchołka korzenia i wypełnienie jego kanału specjalistycznym, biokompatybilnym materiałem.

-hemisekcja

Jest to zabieg prowadzony przez chirurgów na zniszczonych bądź też złamanych zębach trzonowych. Polega on na usunięciu jednego korzenia zęba w znieczuleniu miejscowym, przy pozostawieniu w stanie nienaruszonym pozostałych. Zabieg wbrew pozorom jest dość skomplikowany i wymaga obszernej wiedzy i doświadczenia zawodowego, dlatego zaleca się, aby poddawać się mu jedynie w profesjonalnych klinikach, takich jak na przykład ta – kps-krakow.com.pl/chirurgia-stomatologiczna.

-zabieg regeneracji tkanek kostnych

To jeden z najtrudniejszych zabiegów chirurgicznych, który polega na przeszczepie tkanki autogennej pochodzącej od pacjenta. Czasami do tego celu stosowane są również biomateriały. W każdym przypadku ostatecznym celem jest zastąpienie właściwej kości pacjenta, która w wyniku licznych działania licznych czynników uległa zniszczeniu.

Zanim wybierzemy się do specjalisty chirurga powinniśmy odwiedzić stomatologa ogólnego, który po przeprowadzeniu wstępnej diagnozy skieruje nas na leczenie chirurgiczne do sprawdzonej placówki, w której będzie można podjąć zarówno leczenie prywatne, jak i w ramach posiadanego ubezpieczenia.

admin