Dlaczego boimy się wizyty u dentysty i jak ten lęk możemy pokonać

Luty 13, 2017 - admin

Comments are off for this post.

Strach przed wizytą u stomatologa nie jest niczym wyjątkowym. Cierpi na niego naprawdę spora część społeczeństwa, która stara się unikać obecności w gabinecie dentystycznym jak tylko może. Jakie są źródła takiego lęku i co możemy zrobić, aby je pokonać? Pomocne w odpowiedzi na te pytania mogą okazać się doświadczenia naszych czytelników.

Strach przed dentystą wynika najczęściej z doświadczeń z dzieciństwa

Kiedy byłam małą dziewczynką, mama po raz pierwszy zabrała mnie do dentysty – wspomina Marta. – Jeszcze przed wybraniem się na wizytę, wspominała, że czeka mnie coś strasznego, ale mam się nie bać i być odważna… Muszę przyznać, że takie uwagi tylko nakręciły mój strach, zamiast go zniwelować! Dziś wiem, że mama sama miała złe doświadczenia z dentystami i trochę nieświadomie zrzucała go na mnie. Pierwszą wizytę rzeczywiście zapamiętałam niezbyt pozytywnie, bo dentystka – starsza, bardzo niemiła kobieta, okazywała dużą niecierpliwość i była niedelikatna. W ciągu kolejnych lat unikałam wizyt u dentystów, a kiedy dorosłam bardzo dużo wysiłku kosztowało mnie pójście na wizytę kontrolną.

Przypadek Marty pokazuje, jak bardzo mocno w naszą psychikę potrafią się wryć doświadczenia z pierwszych lat życia. Z tego też wynika często nasz strach przed dentystami. Nie jest on zbyt racjonalny, ale z powodu nieprzepracowanych dziecięcych problemów i obaw, nie potrafimy się go pozbyć.

Ból wydaje nam się obowiązkowym punktem wizyt u stomatologa

Można nazwać mnie tchórzem, ale… ból podczas borowania zębów jest dla mnie czymś, z czym po prostu nie mogę sobie poradzić! – przyznaje Jacek. – Kilkanaście lat temu trafiłem do dentysty, który nie znał chyba takiego terminu jak „znieczulenie” czy „delikatność”. Potraktował jednego z moich zębów wiertłem tak mocno, że aż popłakałem się z bólu. Była to moja ostatnia wizyta u stomatologa. Nie wiem, czy ktoś kiedykolwiek przekona mnie, bym znowu się tam wybrał.

Obawa Jacka wydaje się być irracjonalna, bo w nowoczesnych, współczesnych gabinetach dentystycznych nie ma miejsca na ból. Dentyści stosują najwyższej jakości metody znieczulenia, dostosowane do konkretnych pacjentów. Jacek może się o tym przekonać tylko wtedy, gdy jednak podejmie decyzję o ponownej wizycie u dentysty, jakiego znajdzie pod linkiem – stomatolog kraków.

Czy istnieje jedna recepta na pokonanie strachu przed dentystą?

Jednym z najlepszych sposobów pokonania lęku, jest stanięcie twarzą w twarz z jego źródłem oraz uświadomienie sobie, że tak naprawdę nie ma się czego bać. Przecież nawet popularne powiedzenie mówi, że „Strach ma wielkie oczy”. Nie jest to jednak takie łatwe, kiedy lęk dosłownie nas paraliżuje. Dlatego przed wizytą u dentysty warto spróbować łagodnych metod relaksacyjnych i uspokajających – napić się melisy, czy posłuchać spokojnej muzyki. Należy również wybrać taki gabinet dentystyczny, w którym pracują dentyści doświadczeni w pracy z najcięższymi przypadkami przerażonych pacjentów oraz dysponujący sprzętem najnowszej generacji, niwelującym wszelki ból.

admin