Jakie problemy stomatologiczne najczęściej nas dotykają?

Styczeń 27, 2017 - admin

Comments are off for this post.

O zęby należy regularnie dbać – z tym stwierdzeniem ciężko się nie zgodzić. Nie oznacza to jednak, że ochoczo je realizujemy… Statystyki na temat stanu jam ustnych Polaków bywają naprawdę alarmujące i mało optymistyczne. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się problemom stomatologicznym, jakie najczęściej dotykają naszych rodaków. Część z nich wynikach ze zwyczajnych zaniedbań, jednak nie wszystkie.

Próchnica potrafi naprawdę zniszczyć zęby

Jedną z najpowszechniej występujących chorób zębów jest oczywiście próchnica. Jak podają statystyki, cierpieć może na nią nawet 90% Polaków. Jej rozwój uzależniony jest od dwóch podstawowych czynników: niewystarczającej higieny jamy ustnej oraz źle dobranej diety. Niebagatelny wpływ na skłonność zębów do chorowania na próchnicę mają również czynniki genetyczne. Niektóre osoby mają zęby słabsze po prostu „z natury” – w takiej sytuacji ryzyko zachorowania na próchnicę przy nawet niewielkim zaniedbaniu wzrasta nawet kilkukrotnie.

Zbyt rzadkie i niedokładne mycie zębów oraz spożywanie pokarmów z dużą ilością cukru i nie wymagających zbyt intensywne przeżuwania, doprowadza do zmian próchnicowych objawiających się początkowo głównie niewielkimi ubytkami. Ich rozwój doprowadzić może do zniszczenia całego zęba, konieczności wykonania skomplikowanego leczenia kanałowego czy nawet jego usunięcia.

Niepotrzebne ósemki uprzykrzają życie wielu osób

Tak zwane „zęby mądrości”, czyli ósemki, wydają się być w naszej jamie ustnej jedynie niepotrzebnym reliktem przeszłości. U większości osób wyrastają już w wieku dorosłym, sprawiając przy okazji wiele trudności. Krzywo umiejscowiony ząb mądrości, który nie potrafi „wyjść” z dziąsła do samego końca, może sprawić naprawdę wielki ból i negatywnie wpłynąć na pozostałe zęby. Również ewentualne leczenie tego rodzaju zęba, umiejscowionego w ciężko dostępnej lokalizacji, może w przyszłości nastręczyć wielu trudności.

Dlatego też wielu dentystów radzi usunięcie niepotrzebnych ósemek. Często jest to możliwe jedyne z użyciem zabiegów chirurgicznych, o których więcej informacji znaleźć można pod następującym linkiem: kps-krakow.com.pl/chirurgia-stomatologiczna.

Braki zębów stałych należy jak najszybciej uzupełniać

Zęby stałe stracić można w różnego rodzaju okolicznościach. Do najczęściej spotykanych należą dość groźne wypadki oraz zbyt duże zaniedbania, kiedy latami nieleczony ząb nadaje się jedynie do usunięcia. Co najmniej jednego zęba stałego pozbawiona jest spora część polskiego społeczeństwa, w różnych grupach wiekowych.

Niepokoić może już sam fakt, że brakuje nam zębów. Kwestię tę wydaje się pogarszać również uświadomienie sobie, że tylko niewielka część osób pozbawionych zębów stałych decyduje się na ich uzupełnienie. Założenie doskonale pasującego implantu zębowego możliwa jest w coraz większej liczbie gabinetów, jednak większość „bezzębnych” z niej nie korzysta. Jest to zachowanie bardzo nierozsądne, bowiem długotrwałe funkcjonowanie z brakami w jamie ustnej może doprowadzić do poważniejszych powikłań.

admin